ÚHLY KULTURY

PENDL – Ostravská klubová noc 2017 ve spolupráci s Europe Direct Ostrava přináší Úhly kultury! Aktuální informace naleznete na Facebooku:  www.facebook.com/events/1789196088070084/

Diskusní scéna na Pendlu již podruhé. Tentokrát se témata týkají každého z nás. Zaměřili jsme se na kulturní život v Ostravě z několika neprovařených úhlů! Přijďte se pobavit o tom, co vás v našem městě baví a zajímá i o tom, co vás vyloženě štve nebo co nemůžete pochopit.

KAM SMĚŘUJE MĚSTO OSTRAVA
V prvním bloku představíme nový strategický plán města Ostravy v oblasti kultury. Mezi témata, která hodláme nakousnout patří krom obecných cílů v kultuře, chystané novinky ale také ověřené úspěšné projekty, v nichž chce město pokračovat, plánované aktivity v oblasti komunitního života a komunitních projektů. Mezi málo diskutovaná témata patří tzv. městské proluky a architektonická koncepce města, kterým se chceme věnovat.
Diskutující:
  • Ing. Zbyněk Pražák, Ph. D. (náměstek primátora města Ostravy pro odbor kultury a volnočasových aktivit)
  • Martin Mlčák (urbanistický web Stavby v Moravskoslezském kraji)
  • a další…
ŽIVOT V OBVODECH
V druhém diskuzním bloku se představí zástupci vybraných městských obvodů, kteří nám nastíní kulturu a zábavu, zkrátka to, na co se v těchto obvodech můžeme v letošním roce těšit. Diskutující ukáží úspěšné projekty z komunitního života, projekty, které nadchly místní natolik, že s nimi hodlají pokračovat. Budeme se bavit i o potížích, s nimiž se na poli kultury obvody potýkají. V neposlední řadě nás čeká diskuze na téma tzv. buskingu, pouličního hraní, umělecké produkce, kterou některá města zakazují, jiná podporují. A jak se k tomu staví Ostrava?
Diskutující:
  • Ing. Petra Bernfeldová (starostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz)
  • Mgr. Zuzana Bajgarová (místostarostka městského obvodu Ostrava Poruba)
  • Dalibor Zíta (zakladatel občanské iniciativy BuskerVille)
 
No a pokud Vás zajímá něco z kultury a bojíte se zeptat, napiště tady a my se za Vás zeptáme povolaných hostů. Rozhodně však přijďte do Staré arény a připojte se k příjemnému posezení u kávy, čaje či něčeho ostřejšího.

Hudební interpreti:

ADAN SANCHÉZ
Adan Sanchéz je hudebník španělského původů pocházející z Arcosu, města nedaleko Cádizu. Jeho rodina se po několik generací věnuje hudbě, a tak se není co divit, že Adan začal s hrou na kytaru už v 7 letech. Zaměřil se na Flamenco, hudebně-taneční styl, jehož kořeny sahají hluboko do historie Španělska. V současnosti Adan žije už 2 roky v Ostravě, kde pracuje jako učitel hudby na 1st Internationa School of Ostrava. Jako skladatel i jako kytarista se věnuje několika hudebním projektům:  “Lombrices Rubias” (Spain), “Boleros y Melodías” (Spain), “Don Piga”(Czech Republic) or “Trio Flamenco” with Hana Iridiani and Mateo Garriga (Czech Republic).  

 

DALIBOR ZÍTA

Dalibor Zíta je zakladatel občanské iniciativy BuskerVille, ve které se spolu s aktivistou Danem Urbánkem a písničkářkou Iamme Candlewick tři roky snažil o změnu restriktivních pravidel pro pouliční performanci v Praze. O této snaze vznikl časosběrný dokument Pražské pouliční jaro (viz odkaz).  Téměř úplný zákaz pouliční produkce na většině míst v Praze a přísná omezení se podařilo po demonstracích a vyjednávání s pražským Magistrátem na jeden rok úplně zrušit a následující rok začala pouliční produkci (neboli „busking“) v Praze upravovat zvláštní vyhláška. Dalibor je také novinář a hudebník žijící a působící v Praze, tématu pouliční produkce se věnoval jak ve svých článcích, tak také projezdil mnoho evropských měst, ve kterých na ulici vystupoval a měl možnost srovnávat různé vyhlášky a regulace. 

ALEC MUNRO
Alec pochází z jižní části Skotska, konkrétně ze Selkirku, který se rozhodl v roce 2012 opustit. Jeho kroky směřovaly do Ostravy, kde se začal živit jako učitel angličtiny. Alec, tělem i duší hudebník, se ani v České republice své vášně nevzdal a jako tzv. Woe Betide the Boy procestoval různé kouty Česka (Praha, Brno, Pardubice i Ostrava). Z tohoto původně buskingového počinu nakonec vznikl samostatný projekt, složený z části skotským a z části českým osazenstvem. Při poslechu buďte připraveni na mix uklidňujících akustických melodií a vokálů osvěžených jedinečnými heavy rify.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

15:00 – 15:15: Alec Munroe, kousek Skotska v Ostravě
15:30 – 16:45: Diskuze “Kam směřuje město Ostrava” – Ing. Zbyněk Pražák, Ph. D., Martin Mlčák a další
17:15 – 17:30: Adan Sanchéz a inspirace Španělskem
17:45 – 19:00: Diskuze “Život v obvodech” – Ing. Petra Bernfeldová, Mgr. Zuzana Bajgarová, Dalibor Zíta,
19:15 – 19:30: Dalibor Zíta a jeho akerdon